Komunistickej fízl

No co Ti budu Katko povídat,

17. listopadu v devětavosumdesátym jsem byl hrát kámošovi naší tehdejší kapely Vildovi Zajíčkovi, no dej mu pánbůh lehkou… v hospodě U Kolářů v Ratajích nad Sázavou. Den před tím jsme se v Malostranský dohadovali o tom, kdo půjde na Albertov, ale to víš, velkou váhu jsme tomu nepřikládali, protože to pořádali esesmani, jak jsme říkali soudruhům ze SSM, pro ty, kdo si to nepamatují, to byl tenkrát Socialistickej Svaz Mládeže, nebo tak nějak. Předvoj Komunistů. Tak já jsem si klidně hrál v hospodě a moji kámoši a kámošky z Besedy byli na Albertově, pak na Slavíně a pak táhli na Václavák a na Národní. Tam dostali po hubě, naštěstí nebyli v první řadě, takže dostali jenom málo. A tam taky viděli stříkat krev z rozbitý hlavy, zlomenou ruku od frajera v červeném baretu, zkopanou holku, která se bolestí nacpala pod zaparkovanej auťák. A taky obrněný transportéry,  který bůhvíodkud přijely na pomoc rozběsněnejm komunistickejm fízlům. I těm, který dneska seděj v parlamentu a jsou strašně dotčený, že jim to tam někdo řekne. My jsme tak v osmdesátých říkali všem komunistickejm fízlům. Ať měli, nebo neměli uniformu.

No už jsem zase v současnosti. Chlápek z prapodivný instituce zvaný Prognostický ústav, kterej byl vytvořenej začátkem Gorbačovovy Perestrojky. Kde se vystřídala spousta jmen dobře všem známých, no jen si rozklikni tuto firmu na netu, to budeš koukat, kolik frajerů tamtudy prošlo a posléze nám začalo vládnout, protože jsme si je zvolili… A uvidíš snad největší zločinné spolčení v novodobé historii našich zemí! To se dala dohromady parta! A co zbylo z Poldovek, Tatrovek, slavných Čezet, Jaw a třeba také Kunovic a jejich kdysi slavných aeroplánů?   Některé z těchto slavných značek se teprve teď začínají lehoučce a potichoučku ozývat a zase vyrábět! Po dvaceti letech! Kdo z toho profitoval, že tyto podniky musely padnout?   Parta z Prognosťáku všude rozlezlá?

Tak tenhle chlápek z Prognosťáku teď sedí na Hradě bohužel nikoli jako vězeň, ale jako prezident a někdy více, někdy méně opilecky blábolí nejrůznější výrony z přehršle ve své hlavě nashromážděných informací. Třeba těch z devětavosumdesátýho. A třeba i tu, že se na Národní tenkrát vlastně nic nestalo a že za všechno může ňákej komunistickej fízl ze začátku tohoto článku. Kterej nevěděl jak dál, tak se stavěl mrtvým. A všichni mu to sežrali. Teď po pětadvaceti letech to vyroní do rádia, doufaje zřejmě, že mu doma stará bude říkat: ó, ty můj chrabrej estébáčku! To jsi krásně zařídil ten převrat! To si žijem v našem hotýlku! Už nikdy se nebudeš muset válet po Národní na zemi! A pan hradní si furt myslí, že to tak bylo. Čímž rozzlobí – říkám rozzlobí jen proto, že to píšu Tobě Katko, a Ty jsi přece dáma, normálně bych to napsal jinak – tehdejší i současný študáky, kteří dostali, nebo mohli dostat na Národní po hubě. Na o pětadvacet let zestárlém Albertově se přijde svým noblesním kolegům z okolních států ukázat a zahájí tradičně svým porcelánosloním sebevědomím slovy nebál sem se tenkrát, nebudu se Vás bát ani dneska… a tím to všechno posere. Promiň mi ten výraz, leč neznám výstižnější. A pak už se k řeči nedostane. Proč taky? No mohl také začít jinak: třeba promiňte kluci a holky, to jsem přehnal, omlouvám se za to… Ale on se přece nebojí!

Víš Katko, co je to ve fotbale červená karta? To je vyloučení ze hry do konce zápasu! Tak tu v pondělí sedumnáctýho viděl český prezident mnohotisíckrát. A teď jsem si v této souvislosti vzpomněl na jeden fousatej vtip: V sedumnáctym patře New Yorkského mrakodrapu visí na římse za ruce chlap s hlavou nakřivo a druhej mu na tý římse poskakuje po rukou. Zdola volá polda: neskákej mu po těch rukou, spadne! Strážníku, ty ho nepoznáváš? To je ten z Čech, ňákej Zeman, nebo tak ňák! A polda na to: Ale drží se dobře, co? 

A víš co? Přijď si tyto historky a ještě mnoho dalších poslechnout šestýho prosince v osm večer  do Klubu Čtrnáctka! Přijede k nám na návštěvu sám velký Honza Rejžek, celoživotní zuřivý reportér, kritik a pulicista. A pozvi také pár čtenářů svých novin, ale bacha, vyřiď jim, ať si včas zajistí rezervačku, je tam jen 25 míst!

No co Ti budu povídat…

Klub Čtrnáctka

Rataje nad Sázavou, listopad 2014