Vražda

No co Ti budu, Katko povídat,

přehoupl se nám rok, i já jsem o rok starší a nic s tím nenadělám. Starý rok házím za hlavu a - jak se kdysi říkalo - kráčím vpřed vstříc novým zítřkům. Jakým? No třeba se nám blíží tradiční Hasičský ples. Ten bude letos v pátek, 27. března. Od osmi večer. Jako vždy v Tančírně Pivovárku v Ratajích nad Sázavou. A jako vždy ve společenském oblečení.   Formal dress. Takto se dle etikety nazývá v případě dam černé nebo tmavé společenské šaty ke kotníkům, v případě pánů kalhoty a sako, pod ním vesta s košilí a minimálně s kravatou, lépe však s motýlkem. Sako tedy není, jak si loni někteří vysvětlili jeans bunda, a z džínsových kalhot neuděláte společenské ani když na nich sebelépe nažehlíte puky a k nim si načerníte adidasky. To věděl kdysi i čestný ratajský hasič Lojza Němečků. Mimochodem ten by měl letos „kulaté“ 111 výročí narození! Na všechny plesy chodil vždy ve vlastnoručně ušitém kvádru, což se naučil u mého dědy krejčího, na Hasičský ples si bral vycházkovou hasičskou uniformu. Pardon, tenkrát požárnickou. Neb za komunistů se nehasilo, ale požářilo. Jak na to ta rudá parta přišla se asi nikdy nedozvím.   Nicméně po zkušenostech z loňska, kdy jsme někdy kolem jedenácté pustili do sálu asi 3 lidi bez společenského obleku (samozřejmě jinak oblečené!) a bylo nám okamžitě vyčteno proč že oni mohou a my ne, budeme letos striktně vyžadovat alespoň „malou večerní“. Mým mnoha a mnoha kamarádům tímto vzkazuji: NA PLES POUZE VE SPOLEČENSKÉM OBLEČENÍ!!!

K narozeninám jsem dostal vraždu v redakci Charlie Hebdo. Reakcí na vraždu bylo „Je suis Charlie“. Tento nápis se objevil snad všude na světě. Atentát spáchala parta, která si dělá ambice ve jménu svých bohů vyvraždit nevěřící psy. Na celém světě. Docela jim to jde. Nebo alespoň nástup mají impozantní.  Smrt v přímém přenosu. Jeden můj dobrý známý tomu říká odveta. Za co? Za křižácká tažení před skoro tisíci lety. No názor to je. Kdybychom se všichni začali mstít za historické křivdy, vyvraždíme se navzájem. Navzájem na celém světě. To je jedna stránka věci. Jenomže je ještě jeden názor: my je demokraticky soudíme a oni nám za to bez soudu a vesele uříznou palice. Veřejně a před kamerami. Nevím, co na to příslovečná demokracie. Jisté je to, že naše rasa vymírá. Neb se stává línou i v plození dětí.  My máme průměr hluboko pod dvě na rodinu. Tedy nedosahujeme ani pouhé reprodukce. Na rozdíl od nastupující kdysi menšiny v Evropě, která počtem dětí na rodinu překračuje číslo 6. Dost úvah o vymření naší „rasy“. Víte, co je na tom všem nejhorší? V nigerijském městě Bagu bylo partou ze stejné Boko Haram jako v Paříži zavražděno podle hrubých odhadů skoro 2 000 zcela bezbranných lidí. Věděli jste to? Přijeli tam státníci z celého světa podpořit boj proti tomu, čemu říkáme terorismus? Správně! Nepřijeli! Dá se říci, že po nich příslovečný pes neštěk. To jsou činy, které mají obletět celý svět stejně, jako Charlie Hebdo. A vyburcovat lidstvo k obraně. Kdysi se říkalo „na hrubý pytel hrubá záplata“. Dnes už to neplatí?

Nepobavil jsem vás. Ani já nejsem pobaven. Vše je příliš vážné. Poslední rok nic moc. Kdysi se u Madridu bojovalo za Prahu. Dnes se za Prahu bojuje v Nigérii. A třeba i na Krymu.

No, co Ti budu, Katko, povídat…

Na otázku z minulého čísla jako první odpověděl Standa Šálený. Kdo čekal, že se v Ratajích nad Sázavou vyráběly hlavice do mírových SS20 se mýlil. Jeden čtenář to přesto napsal, nepochybně si dělal srandu.

V Ratajích na Zámku se vyráběly štětinky do vzduchovek. Znáte je nejspíš z poutí, kde vám je krásná baba se zlatým kruhem v uchu naservírovala ke vzduchovce, pak roztočila kolo a vy jste je tam někam do toho kola střelili. A ona Vám vybrala dárek. Podle sympatií k Vám. Někomu růži, někomu nenafouklej balónek. Vím to. Říkala mi to jedna krásná baba se zlatým kruhem v uchu. Na pouti. Matějské. Ve Fučíkárně. Fakt.

A nová otázka?

Jakým koncertem začala před lety novodobá éra kulturních akcí v Pivovárku v Ratajích nad Sázavou po jeho přestavbě?

První, kdo zavolá správnou odpověď dostane dva lístky na ratajský Hasičský ples 27. Března.

Odpovědi volejte na telefon 602292832, nebo pište na mailovou adresu Klubu Pivovárek: ctrnactka@penzion-rataje.eu