Hasičskej ples

No, co ti budu Katko povídat,

Po žádné zimě nám pomalu přichází jaro, na zahradě Klubu Čtrnáctka sice ještě nejsou plážová lehátka, ale už tam vystrkují nové lístky krokusy, které tam sázela ještě moje máma, která z Rataj odešla napořád již ve dvaadevadesátym.  Krokusy tam jsou přesto, že se je každý rok nechtěně snažíme zlikvidovat sekačkami všech možných typů, no rolníci moc nejsme a roční období rozpoznáváme podle toho, jestli se zrovna odklízí bílý svinstvo, nebo se seká zelený svinstvo.

Když vidím, že skoro každý bejvalí jézeďáci si z prasečáků a kravínů udělali sklad patrón, granátů, rachejtlí a teď v poslední době i semtexu – to je Katko taková jakoby formelína, akorát že to za určitých okolností děsně bouchá – a podobnejch sajrajtů, tak si řikám: Kterej z našejch slavnejch politiků to pro svý kámoše vymyslel? Kdo zrušil to, že by si tydlenc nebezpečný hračky měli hlídat vojáci? A ve skladech k tomu určenejch? A proč o tom naši chrabří novináři nepíšou? Proč se nikdo třeba v Babišovo Lidovkách nezeptá při některý z mnohých tiskovek s našimi převážně postbolševickými politiky proč k tomu došlo? Víš, co udělá padesát kilo Semtexu?

Kdybys to spravedlivě rozdělila kousek na každej ratajskej barák a pak si něco zmáčkla, tak by po tisíciletých Ratajích byl docela dobrej plac pro developery a třeba by tomu sídlišti pak řikali New Rataje! Tak todle všechno se sebralo armádě a dalo do úschovy civilům. Je to snad připravené pro hordy frajerů z východu, kteří se usídlili v Čechách a čekají, až jim kágébák Dobby z Kremlu se svým spolužákem z Hradčan dají povel stejně, jako na Ukrajině? No docela si to dovedu představit: začne to na Ostravsku a Mostecku a skoro současně obsadí naftová pole na Jižní Moravě… No co Ti budu povídat!

Tak nám chtěj zavřít další Univerzitu. Dokonce tu, co si ji kšeftaři se vzděláním pojmenovali po učiteli národů! A víš proč? No přeci protože výuka nemá úroveň! A vycházej z ní absolventi na stejný úrovni, jako kdysi vycházeli v Rusku – pardon v Sovětském svazu – maturanti ze středních škol a všichni si řikali inžinýři! Píše se o tom hodně a všichni litují ty studenty, kteří se třeba nedostanou ke státnicím. Ale už nikdo nepíše, že obrovské procento těchto studentů si zaplatilo soukromou vysokou školu proto, že věděli, že za jejich prachy, které vráží do školného prostě za pár měsíců až let budou nosit stejnej akademickej titul, jako jejich vrstevníci ze státních ústavů, kteří školné sice neplatí, ale zato se něco naučí a když na to nemaj, tak je prostě dříve či později ze školy vyhoděj. Páč tam prostě nemaj co dělat. Nedavno někdo napsal v novinách, že náš ministr vnitra je devítiměsíčním absolventem jakési soukromé vejšky. Tomu ale moc nevěřím, neboť ministr vnitra přeci musí bejt vzorem charakteru, nezkorumpovatelnosti a tak. Přeci, kdyby to třeba byla i pravda, tak by to ministr s omluvou zabalil a z úřadu vypad mezi sobě rovné a nenechal se zesměšňovat! Je to přeci, Katko, charakter, ne?

Blíží se Hasičskej ples. Lístky budou již tento tejden v prodeji na Úřadě městysu a u hasičů. Ples bude jako vždy s pořádnou kapelou tentokrát ze Sázavy, s programem, kde uvidíte třeba tanec se psy, samozřejmostí bude opět tradiční předtančení benešovské taneční školy Salza. Nebudou chybět ani soutěže a ples budou uvádět jako vždy Katka s Ondrou.

Mílovými kroky se blíží začátek koncertní a divadelní sezony. Začínáme slavnými Morčaty na útěku, měli být již loni, ale z rodinných, zcela omluvitelných důvodů nám utekli. Místo toho nás naši ratajští kámoši, inspirováni toto kapelou pozvali na orientální morčecí hody. Fakt jsem ochutnal tuto velkou myš a mohu Ti ji jen vřele doporučit! Jenom při jídle musíš trochu překonat slušně řečeno ostych a pak zjistíš, že kam se hrabe králík! Nebo anabolické kuře vykrmené antibiotiky!

Jenom namátkou budu z letošního programu jmenovat Vláďu Mertu, Taxmeny, Brutusy a z divadel třeba přeslavnou Baladu pro banditu. Ale i další kapely a divadla jsme do Pivovárku pozvali. Určitě nezůstane pozadu také ratajsko – uhlířskojanovický Matouš se svými oblíbenými divadelními pátky.

Katko, docela se na další sezonu v Pivovárku těšíme. A víš co? Dneska jsem byl s dcerou Otýlií na filmu Psycho režírovaném slavným Alfrédem Hitchcockem. Ve Smetanově síni Repre. Neboli v Obecním domě. Úžasnej americkej film z padesátejch. Víš, co tam udělali? Vymazali z toho veškerou filmovou muziku od oscarového skladatele Bernarda Herrmanna a hrál to FOK – Orchestr Hlavního města Prahy. Živě a pod plátnem. Tam jsem potkal kámoše z univerzity a ten mi povídá, že se dověděl, že sousedi z vedlejšího baráku ve vsi kde bydlí, jezděj pravidelně do Rataj na koncerty. Muj kámoš bydlí u Českýho Brodu…Proto se na letošek těším. Protože do Rataj jezděj diváci z daleka. No co Ti budu Katko povídat!

Na otázku z minulého čísla správně odpověděli zase Kovačkovi. Nevím, kde ty noviny berou, připadá mi spíš, že jsou napíchnutí na můj noťas a volají ještě před tím, než Ti, Katko, pošlu korekturu. Neb teprve 4 dny potom volali další, kteří se soutěže o lístky na Hasičský ples zapojili.

A otázka na další měsíc zní: Která letošní akce kromě plesu bude mít letos páté výročí?

Odpovědi volejte na známé číslo Klubu Pivovárek 602292832, vítěz obdrží 2 volňasy na letošní ples. A dva volňasy? To je ušetřenejch 300,- a právě tolik stojí v pivovárku deset piv. A to už je slušná úspora!