O Pivovárku

100 dní Klubu Pivovárek v Ratajích nad Sázavou

23. srpna 2011 uběhlo 100 dní od prvního koncertu v ratajském Pivovárku. Koncertu, na kterém se v Ratajích nad Sázavou představila jedna z velkých hvězd kdysi alternativní kultury Ondřej Hejma se svým Žlutým psem. Kapela, kvůli které byl můj kámoš a kolega z pražské Malostranské besedy Robert málem vyhozenej z práce, protože Žlutému psu produkoval koncert na Žofíně někdy začátkem osmdesátejch.

Po koncertě v Pivovárku jsem poklábosil s Ondřejem a s kapelou při troše irské whisky a kluci mi řekli, sakra to máš krásně akustickej sál, kde jsi k němu přišel?

Tak jsem jim vyprávěl celou historii stěhování Klubu Čtrnáctka z ratajské sokolovny do ratajského kina, které bylo v šedesátejch vestavěno do bývalého renesančního pivovaru. Kvůli tomu byly zbourány renesanční sklepy a klenby nahrazeny železobetonovou deskou. Škoda. Ale hlavně, že zůstaly původní stěny, která ani jedna netvoří s druhou pravý úhel, stěny, které nejsou vzájemně rovnoběžné, takže zvuk se prostě nemůže jen tak odrážet zpět, rezonovat v prostoru a vůbec dělat neplechu, kterou v přísně pravoúhle řešenejch prostorách dělat umí, navzdory snahám zvukařů, dostávajících z podobných prostor infarkt, nebo alespoň touhu nahradit tříštící se zvukové vlny zvýšenou hladinou alkoholu. (Zvukaři Hrochu, kolik let Ti Sokolovna ubrala?)

Ale taky jsem jim vyprávěl o tom, jak jsme přestavovali kino na koncertní sál, Tančírnu, která nemá ráda biografové elevace, tady jsme museli prostor lehce upravit, srovnat, beton vyměnit za dřevo, podlaha teď tvoří dokonalou resonanční desku, podezřívám kamaráda Tondu Javůrka, že nám věnoval palubky z resonančního smrku. Ale podklad pod dřevěnou podlahu nejdřív připravili moji ratajští kamarádi, s nimiž mnohými jsem tam vyrůstal – dnes jsou z nich obětaví hasiči, ale i moji noví kámoši, klidně i o jednu, dvě generace mladší – Zbýňa, Petr řečený Čára, Čepi, Štefi, pánbůh dej v nebi hodně veselého Péťovi Kmochovi, a další. Kluci, pokud jsem si na některého z vás nevzpomněl, tak mi to jistě za panáka prominete.

A ještě jsem Žlutým psům prozradil, že spoustu práce tam udělaly moje čtyři děti. Tři holky a jeden kluk, kteří se tam vyučili pomocnými dělníky, elektrikáři, truhláři, tesaři, lakýrníky, zámečníky, uklízeči a vůbec vším, co musí znát dobrý dramaturg a produkční.

A nakonec jsem jim prozradil, že ještě ve čtyři hodiny odpoledne jsem byl  přesvědčen, že se večerní koncert nemůže uskutečnit a že začnu šetřit na čtyřicetitisícové penále. Ale i to, že nebýt našich dalších přátel, třeba Mirka Grődla, Aleše Lébla se svojí ženou Janou, veselých manželů Vondráčkových, skvělé Homolovic party, Martina Červenky, ratajského starosty Luboše a jim podobných bychom se do toho nikdy nemohli pustit.

Tak a je to již sto dní. Sto dní, které se dávají politikům jako doba hájení.. Kdo si to vymyslel? Těch sto dní jsme museli makat na dalších úpravách a dodělávkách Tančírny a ani nás nenapadlo se nechat hájit. Ale hrálo se. Po Psovi tam přijela legenda punku Visací zámek, kteří se pokusili nový sál zbourat. Po nich špičková Laura a její tygři, Luboš Pospíšil a 5P, teď se těšíme na  slánské pankáče Totální nasazení a Deratizéry a na táborskou Peshatu, která sezonu uzavře.

A nakonec musím připomenout legendu amatérského divadla soubor Tyl z Kutné Hory, kteří zazářili svým Hérostratem v podání nezapomenutelného Vládi Košárka a na novu na divadelním nebi – soubor Matouš z Rataj nad Sázavou.

A teď, kdybych dělal rozhovor pro noviny, by měla přijít otázka: A co chystá váš Klub Čtrnáctka mimořádného? Ano, chystáme. Na pouť ke sv. Matouši 24. září připravujeme koncert barokní hudby ve farním kostele v Ratajích, jehož výtěžek půjde opět do posledního haléře na chrámové varhany  a večer tancovačku v Pivovárku.  A navíc: zrealizovali jsme výstavy kresleného humoru Tomášovi Součkovi, Vaškovi Linkovi, při příležitosti jízdy veteránů do vrchu Rataják Automotosrandu, Emilovi Šourkovi a Pavlu Majorovi Vorlovi.

A navíc,  uvažujeme o celoročním provozu. Neb kultura není medvěd brtník. V zimě neusíná.

Ota Kmínek, fotky Otýlie Diatková na http://klubpivovarek.rajce.net/