Již proběhlo:
Přijeďte se podívat na jedinečný ratajský masopust! Sejdeme se 16. února ve 12 hodin na nádvoří ratajského zámku, účastnit se můžete v maskách, i bez nich. Ve 13 hodin vyjde průvod masek, který půjde do horních Rataj a zpátky na zámek. V Zámeckém šenku pak bude pokračovat zábava.
Masopust pořádá SDH Rataje nad Sázavou.
Ubytovat se můžete v Penzionu Čtrnáctka.
Schovanky založil v roce 1971 Jan Krisťák Čapek jako 1. dívčí country kapelu v Evropě. Za dobu existence uskutečnily více než 4000 vystoupení, hrály téměř ve všech evropských zemích, ale i na Kubě a v Asii. Schovanky natočily několik desítek televizních vystoupení, pořadů a klipů, zahrály si v několika filmech a televizních seriálech.
Kapelou prošlo do dnešní doby 33 Schovanek. Zhruba v roce 1982 nastupuje do kapely Věra Martinová, která po natočení svého 1. hitu "Malý dům nad skálou" odchází na sólovou dráhu. Základní kádr skupiny, který se od 80. let nezměnil, tvoří čtyři hudebnice - Jana Marášková, Věra Kočišová, Míla Solařová-Plochová a Alena Solařová. V roce 1991 k 20. výročí založení kapely uspořádaly Schovanky 1. Truck and Country festival u nás. Na velký Strahovský stadion se tehdy sjelo téměř 100 trucků z celé Evropy. Sobotní večerní galakoncert Schovanek, který natáčela Česká televize, sledovalo na stadionu více než 60 000 diváků. Na svých cestách po světě se Schovanky potkaly na stejných pódiích s takovými hvězdami, jako např. Emmylou Harris, Stella Parton, Willie Nelson, ale i Karel Gott, a zazpíval si s nimi i Johnny Cash. Od poloviny 90. let spolupracovaly s Karlem Černochem a Karlem Zichem.
Předprodej je již uzavřen. Vstupenky si nyní můžete rezervovat.
vstupné na místě: 300 Kč
Dan Bárta & Robert Balzar Trio jsou spojením vysoce hodnocené a oblíbené autorské a interpretační formace české jazzové scény a multižánrového populárního zpěváka a autora, jehož eklektická tvorba koření spíše v rocku a soulu, jakkoli je její zařazení sem jen orientační vzhledem k těžišti textové tvorby v mateřském jazyce, češtině. Stylově patří toto spojení někam na pomezí jazzu a popu, jejich společná tvorba je navíc částečně konceptuální a syntetická. Sestava RBTria se několikrát obměňovala až k dnešní podobě, kdy RBTrio tvoří kontrabasista Robert Balzar, pianista Jiří Levíček a hráč na bicí nástroje Kamil Slezák. Dan Bárta s RBTriem spolupracuje od roku 1999, jejich dílo i oni sami byli mnohokrát oceněni výročními hudebními cenami, Czech Music Awards, jak v žánrových, tak v hlavních kategoriích. Jejich první společná deska, Theyories, vyšla v roce 2010, následovala živá nahrávka Jazz in Box v roce 2015, pořízená v Düsseldorfu. Kromě své domoviny vystupovali úspěšně v řadě evropských zemí a USA.
V současné době tento Quartet pracuje na nové desce, kterou natáčí v New Yorku, v Sear Sound Studiu se zvukařem Jamesem Farberem a bude složena převážně z vlastních skladeb.
Vstupenky je nyní možno pouze zarezervovat, předprodej je již uzavřen.
Pojďte a poslyšte pověsti dávných časů…
Takto začíná jedno z nejznámějších českých děl Aloise Jiráska Staré pověsti české. Kniha, kterou četly, učily se a někdy jen musely číst celé generace.
Je jiná doba. Doba nejrůznějších elektronických vynálezů, které nám více či méně zpříjemňují, ale někomu také znepříjemňují život. Mezi tyto vynálezy, nebo spíš nápady patří obrovská a nepřeberná plejáda her. Her chytrých, někdy geniálních a někdy bohužel, a těch je většina, nepředstavitelně hloupých.
Mezi těmi geniálními stojí na špičce produkt české party nadšenců, hra s názvem Kingdom Come: Deliverance. Což se dá přeložit třeba jako: Přijď království Tvé: Vysvobození. Hra, která se odehrává na území středního Posázaví, je situována do Stříbrné Skalice, Sázavy, Rataj nad Sázavou a některých kdysi významných obcí na cestě mezi těmito městy. Tudy putuje syn kováře Jindřich (Henry) a na své cestě, jako ve správném rytířském románu, je vystaven mnohým nebezpečím, někdy i velmi svůdným.
Ale to bych již o hře Kingdom Come: Deliverance prozradil víc, než chci.
Přijďte se podívat 8. září ve 3 odpoledne před Klub Čtrnáctka, kde se setkáte s tvůrci a autory hry. Na krátké vycházce poputujete s těmito skvělými lidmi od Čtrnáctky na hrad Pirkštejn, kde Vás pozdraví současný správce hradu, pak se vydáme na bývalý Horní hrad – dnes Zámek a skončíme v Pivovárku, kde si promítneme několik ukázek ze hry. Ve Čtrnáctce uvidíte nádherné fotky ze hry, pár rekvizit a na konci cesty se občerstvíte skvělým mokem, kterému se již tenkrát říkalo Pivo.
Tedy: Pojďte a poslyšte pověsti dávných časů, slyšte, co se dochovalo z temnoty věků, hleďte, co zůstalo z předešlých pokolení, jež se klaněla bohům. Jež obětovala studánkám, jezerům, řekám a svatému ohni…
Rozhodli jsme se zorganizovat dobrovolnickou akci Krásná Vyhlídka - úklid pěšiny v úseku Zámek Rataje nad Sázavou - Vyhlídka.
Pokud chce někdo poznat Rataje, určitě si prošel ani ne kilometrovou trasu, která vede z historického centra městysu ke krásnému výhledu na Rataje, Ledečko a řeku Sázavu. Tento úsek je ale také zanesen odpadky, které nepozornému turistovi vyklouznou z kapes. Pojďme společnými silami přispět ke kráse přírody, která Rataje obklopuje.
Dobrovolníkům poskytneme gumové rukavice, pytle na odpadky a vodu. Dobrovolníci budou mít také snížené vstupné na koncert Jaroslava Hutky, který se koná 25. 8. 2018 od 20 hodin v Klubu Pivovárek.
Dobrovolníci se registrují přes tento formulář: http://bit.ly/krasna-vyhlidka nebo na telefonním čísle 721 292 490.
S sebou si vezměte:
- pevnou obuv
- odpovídající oblečení
- svačinu
- uvítáme i dobrovolníky s pevnějšími rukavicemi na vytrhání kopřiv podél pěšiny
Partnerem akce je městys Rataje nad Sázavou, který zajistí následný svoz odpadu na skládku.
Přijďte ukázat, že vám není lhostejné, jak vypadá místo, ve kterém žijeme!
Jaroslav Hutka - hudebník, básník, spisovatel a signatář Charty 77, který byl roku 1978 donucen k emigraci, se letos podruhé vrací do Pivovárku. Při minulém koncertě jsme oslavovali 23 let od pádu komunismu v Čechách a posílali pohlednice na podporu Pussy Riot, které byly tehdy po jedné ze svých akcí prezidentem Putinem uvězněné.
V posledním roce se v české politice odehrálo několik událostí, které naši zemi můžou směřovat opět do náručí nebezpečných ideologií. Jaroslav Hutka, je jedním z nejpovolanějších, kdo se k těmto změnám mohou vyjádřit.
vstupenky v předprodeji: 200 Kč
vstupenky na místě: 250 Kč
předprodej se uzavírá 21. srpna, nebo vyprodáním vstupenek
Na scéně se pohybuje již od 80. let, za tu dobu stihla vydat přes 20 studiových alb (většina z nich platinová nebo zlatá). Působí také jako autorka hudby a řada jejích skladeb se stala velkými a trvalými hity. Koncertovala ve většině zemích Evropy, v Japonsku, USA, Kanadě a Austrálii, získala Grand Prix na kytarovém festivalu v Nizozemských Antilách a českou Cenu Grammy. Podnikla koncertní turné s Francisem Cabrelem a byla hudebním hostem koncertu Céline Dion při jejím turné v Čechách. Po krátké odmlce nyní chystá další studiové album.
vstupné v předprodeji: 390 Kč
vstupné na místě: 450 Kč
předprodej se uzavírá 7. srpna, nebo vyprodáním vstupenek
Pražský Výtěr byl založen na sklonku roku 1993 a hrál ve složení Roman Havrda (zpěv), Ruda Rožďalovský (kytara), Mirek Cmíral (baskytara), Jan Polešovský (klávesy) a Slávek Kovařík (bicí).Postupem doby se v kapele měnili hráči, po dlouhou dobu jsme hráli v tomto obsazení: Alex McBeat (zpěv, kytara), Jiří Benda (klávesy), Mirek Cmíral (baskytara), Jan Fidli Zdráhal (elektrické housle) a Tomáš Stloukal (bicí) s alternací Michala Koloucha Daňka.
Eliška Rezková, vítězka celostátní pěvecké soutěže Česko zpívá 2015, přichází do kapely na uvolněný post zpěváka po odchodu Alexe McBeata. Elišku začátkem roku 2016 nahrazuje další mladá skvělá zpěvačka Dora Bondy a kapelu dále doplňuje nadaný kytarista Kuba Loukota.
vstupné v předprodeji: 200 Kč
vstupné na místě: 250 Kč
rezervační systém je již uzavřený, vstupenky budou na místě
Účastníci Letní fagotové akademie vystoupí na závěr letního kurzu pro hoboj a fagot a představí zde svou týdenní intenzivní práci. Uslyšíte sólové hráče, komorní soubory i velký dvouplátkový orchestr.
Více na www.lfa-rataje.cz
Povídání o hoboji a fagotu s hudebními ukázkami. Vystoupí lektoři a účastníci Letní fagotové akademie 2018.
Více na www.lfa-rataje.cz
Čtyřicet hráčů na hoboje a fagoty vystoupí pod taktovkou fagotisty a dirigenta Martina Petráka v Kutné Hoře. Komorní hudba barokních mistrů i filmové skladby součastnosti zahrají účastníci Letní fagotové akademie v Ratajích nad Sázavou.
Více na www.lfa-rataje.cz
Hobojisté a fagotisté České filharmonie vystoupí na zámku v Ratajích nad Sázavou a zahájí tak Letní fagotovou akademii.
Vystoupí - Jana Brožková, Vladislav Borovka, Jiří Zelba - hoboj, Ondřej Roskovec, Tomáš Františ, Martin Petrák, Ondřej Šindelář - fagot, Olga Dlabačová - cembalo.
Více na www.lfa-rataje.cz
Povídání o tom, jaké je to být v Nepálu, žít v Nepálu a pít v Nepálu. O horách a lidech, setkání a náhodách. O zdolání třech průsmyků a taky o tom, proč se nám nechce na Everest.
vstupné dobrovolné
Původní muzikál Balada pro banditu je adaptací divadelní hry na téma Olbrachtova Nikoly Šuhaje loupežníka, který napsal Milan Uhde pro Divadlo na provázku. Podle této hry vznikl v roce 1978 stejnojmenný film režiséra Vladimíra Síse.
Hra v provedení Divadelního souboru Jiřího Voskovce měla premiéru v roce 2006. V novém provedení doznala jiného aranžmá i scény a až na dvě z hlavních rolí se herecké obsazení zcela změnilo. Velkou devizou hry je živá hudba pod vedením Jana Rejhona, který se také jako Nikola Šuhaj doprovází při všech písních na kytaru. Ve hře zazní celkem úctyhodných 21 známých písní v celkem 39 provedeních v sólových zpěvech, duetech, či s doprovodem celého souboru. Další zajímavostí hry je, že žádný z účinkujících neopustí po celou dobu hry jeviště.
režie: Martin Kovářík
fotografie: Vladimír Trmal
vstupné v předprodeji: 200 Kč
vstupné na místě: 250 Kč
předprodej se uzavírá 26. června, nebo vyprodáním vstupenek
Předprodej vstupenek je bez rezervace sedadel, svá sedadla si vyberete na místě.
Dovolujeme si vás pozvat na 8. ročník jízdy historických motorek a automobilů do vrchu Rataják v Ratajích nad Sázavou. Rataják má jen základní pravidla: začíná startem, končí cílem, jedou se dvě kola a měří se časy. Ale jen pro to, aby se všichni, kteří dojedou na 1. místě dokázali o to první místo podělit. Závod se také nedělí na kategorie podle roku výroby, protože když má v cíli stejný rozdíl časů předválečná JAWA nebo BMW z šedesátých, nač rozlišovat? Startér Ratajáku dobře ví koho pustit na trať dříve, a koho pozdržet, aby nebyl ohrožen předjezdec.
Přední čeští muzikanti z nedávné sestavy Marsyas v čele s hitmakerem non plus ultra Oskarem Petrem vyjíždějí na sérii koncertů věnovaných vzpomínce na legendární protagonistovu „alma mater“. Základem playlistu jsou perly z prvního období Marsyas jako Zmrzlinář, Dům z obilí, Dívka z plakátu, Hrnek, Břímě, Dětský šaty, Karolína nebo Větrem nech se vést. „Oskarovky“ si přirozeně odzpívá autor osobně, na „kalandrovky“ si stejně jako v sestavě Marsyas 2014 troufá o generaci mladší klávesista a kytarista Ondřej Fencl (m.j. 5P Luboše Pospíšila, trio s V. Mertou a J. Hrubým, atd.) Citlivě šlapající doprovod pak obstarají hudebníci, u nichž sedí souhrnný přívlastek „je někdo, s kým tihle kluci nehráli?“ aneb David Landštof na bicí, Josef Štěpánek na kytary a Matěj Belko na baskytaru (m.j. spoluhráči Davida Kollera, Marty Kubišové, Lenky Dusilové, Lucie Bílé, Wabiho Daňka, Druhé trávy, Xindla X, Slzy, Kláry Vytiskové…).
„Sestava z nedávných let a hlavně ty písně nám všem chybí, tak jsme rádi, že to dopadlo a sejdeme se zase na pódiu. Bohužel už bez Zuzany Michnové, která je nejen neřízenou střelou, ale také nenahraditelnou ženou; přirozeně tedy nebudeme hrát písně, které zpívala a složila Zuzka, ale oskarovky a kalandrovky, jichž je naštěstí také dost a jsou podobně krásné“ glosuje kapelník Ondřej Fencl.
vstupné v předprodeji: 200 Kč
vstupné na místě: 250 Kč
předprodej se uzavírá 28. května, nebo vyprodáním vstupenek
V roce 2009 spatřil světlo světa eponymní debut, který kapela vydala u jazzového vydavatelstvi Animal Music, ačkoliv pro LANUGO je nezávislý pop a jazz spíše jednou z mnoha příchutí. Na konci roku 2011 bylo na Nové scéně Narodního divadla pokřtěno druhé album. LANUGO, 2011, které skupina vydala již ve vlastní produkci. Za tuto desku si Lanugo vysloužili nominaci na cenu Apollo – prestižní ocenění hudebních kritiků - a slavní belgičtí Hooverphonic si je v roce 2012 vybrali jako partnera v rámci svého pražského koncertu. V roce 2013 vydala skupina nové EP, které bylo první ochutnávkou alba 2014.
Deska LANUGO, 2014 se rodila tři roky a vznikla i díky podpoře fanoučků, kteří na její nahrání přispěli přes crowdfundingový portál HITHIT. Album bylo zařazeno do TOP 10 českých alb roku 2014 (iReport). V dubnu 2015 skupina pokřtila v pražském Roxy 2vinyl posledního alba rozšířeného o 4 bonusové skladby. Začátkem roku 2016 vychází nový singl jménem Holka doprovázený novou edici merchandisingu, který na sobě nese lanugovský kód pro volné stažení nové skladby z lanugo.cz. V letošním roce plánují LANUGO vydání nové alba.
foto: Jan Durina
vstupné v předprodeji: 200 Kč
vstupné na místě: 250 Kč
předprodej se uzavírá 15. května nebo vyprodáním vstupenek
Zveme vás na vernisáž výstavy kresleného humoru našeho skvělého kamaráda a vynikajícího kreslíře Pavla Rychtaříka, jehož věk můžeme matematicky vyjádřit konstatováním, že se rovná 13. prvočíslu řady od nuly do padesáti. Jisté je však to, že jeho humor, podaný skvěle zvládnutou kresbou, je podstatně méně zamotaný, než konstatování o jeho věku.
Stavte se tentokrát v neděli, 6. května ve tři odpoledne v Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou na vernisáž kreseb Pavla Rychtaříka!
V divadelní autorské komedii se stejnojmenným názvem, poodhaluje skutečné důvody útěků na svobodu a vykresluje temné pozadí špiček policejních sborů.
K tomuto tématu říká principál divadla Matin Procházka: “Neřešíme v příběhu vinu a trest propuštěného známého vězně Jiřího Kajínka, nebo okolnosti, které vedly k jeho uvěznění. Naším cílem bylo ukázat divákům humornou formou policejní aparát a divadlem vykonstruované důvody útěku tohoto známého vězně. Neděláme si legraci s Jiřího a z celé kauzy. Děláme si srandu z vlastní vymyšlené konstrukce,” poznamenává autor scénáře.
Divadlo sáhlo k tomuto námětu ještě v době, kdy si Jiří Kajínek odpykával svůj trest. Nápad zpracovat toto téma vzniklo náhodně v roce 2016, když Procházkovi zůstaly policejní uniformy z pravě dokončeného celovečerního filmu „Pavel“, který produkoval. V komedii Kajínek, která přichází na divadelní prkna v autorské hře jako první svého druhu, uvidí diváci fiktivní pohled do útrob věznice a plzeňské policejní centrály. Přináší pohled na chaotické policejní složky. V příběhu se rozkrývají divadlem smyšlené důvody Kajínkových útěků, tedy především hledání klidu před dosahem médií a otravných obdivovatelek této vězeňské celebrity. Zparodovaný námět dává inscenaci velký prostor pro komedii. Výklad divadla Zaseto, tak může přitáhnout pozornost na jejich celou dosavadní tvorbu, která zahrnuje již čtvrtou sezonu celou škálu vtipů, které jsou tvořeny od jemných vrstev, až po černý humor.
autor: Martin Procházka
režie: Martin Čermák
Divadlo ZASETO
délka: 80 minut, bez přestávky
žánr: komedie / 16+
vstupné v předprodeji: 200 Kč
vstupné na místě: 250 Kč
předprodej se uzavírá 1. května, nebo vyprodáním vstupenek
Předprodej vstupenek je bez rezervace sedadel, svá sedadla si vyberete na místě.
Kapela Jelen, zformovaná kolem frontmana Jindry Poláka, odehrála svůj první koncert v roce 2013. Za tak krátkou dobu ušli dlouhou cestu a z neznámé předkapely se stala jedna z hlavních skupin na české scéně. Vychází z country, které se nebojí říznout blues nebo folkem - výsledkem je živá a energická show. V roce 2017 vydali desku Živě v Lucerně (záznam ze křtu desky Vlčí srdce) a zpěvník se svými populárními hity.
Vstupenky jsou vyprodané.
V pátek 30. 3. 2018 se v Klubu Pivovárek uskuteční tradiční hasičská zábava. K tanci a poslechu zahraje Studio 95.
Akci pořádají dobrovolní hasiči Rataje nad Sázavou.
Předprodej vstupenek na Úřadu městyse Rataje nad Sázavou. Pro více informací kontaktujte Janu Vyhnánkovou (vyhnankovajana@seznam.cz)
Hudebně-zábavný celovečerní program skupiny Ivana Mládka.
Ivan Mládek tvoří nesatirický, nepolitický a neangažovaný humor, který má diváka především pobavit. Dadaistické monology, scénky a anekdoty střídají známé i méně známé písničky Banjo Bandu, kterém interpretuje jak Ivan Mládek, tak i ostatní členové jeho „panoptika“. V minulém roce oslavil Banjo Band 50 let a jejich nejznámější song, "Jožin z bažin," 40. výročí.
Dvojnásobní držitelé ceny Anděl za album roku, jejich aktuální album Velesu bodovalo v prestižní TOP 20 Europian World Music Charts, album Do kamene tesané aneb Ondráš se stalo předobrazem polského divadelního představení Ondraszek - pan Łysej Góry... Se svou muzikou inspirovanou tradiční moravskou hudbou objíždějí Evropu od Ruska až po Irsko, hrají na festivalech folklórních, folkových, rockových i metalových. Zatímco jejich první album - Horní chlapci - je folkovým holdem valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi, CD - Cestou na jih - je ethnorockovým putováním folklórními regiony Moravy ze severu na jih. A v rozpětí mezi těmito alby najdete hudbu Tomáše Kočka a jeho Orchestru. World music s moravskými kořeny.
rock revivalová skupina hrající skladby od Led Zeppelin, Deep Purple a AC/DCPozor
Pražský Výtěr byl založen na sklonku roku 1993 a hrál ve složení Roman Havrda (zpěv), Ruda Rožďalovský (kytara), Mirek Cmíral (baskytara), Jan Polešovský (klávesy) a Slávek Kovařík (bicí).Postupem doby se v kapele měnili hráči, po dlouhou dobu jsme hráli v tomto obsazení: Alex McBeat (zpěv, kytara), Jiří Benda (klávesy), Mirek Cmíral (baskytara), Jan Fidli Zdráhal (elektrické housle) a Tomáš Stloukal (bicí) s alternací Michala Koloucha Daňka.
Eliška Rezková, vítězka celostátní pěvecké soutěže Česko zpívá 2015, přichází do kapely na uvolněný post zpěváka po odchodu Alexe McBeata.
Elišku začátkem roku 2016 nahrazuje další mladá skvělá zpěvačka Dora Bondy a kapelu dále doplňuje nadaný kytarista Kuba Loukota.
Skupina Neřež vznikla v roce 1998. Stalo se tak poté, co Jarek Nohavica rozpustil svou Kapelu a začal vystupovat opět sám. V Kapele vystupovali i dva zakládající členové legendární skupiny Nerez – Vít Sázavský a Zdeněk Vřeštál. Vznikla nová hudební skupina, která existuje plných 19 let, má za sebou 8 řadových alb, šestnáctiletou (a stále trvající) spolupráci s Marií Rottrovou, společné koncerty s Romanem Dragounem nebo s historicky první slovenskou Superstar Katkou Koščovou, hudbu k filmu Román pro muže, hudbu pro obě dvě řady velice úspěšného seriálu Vinaři a další úspěchy. V repertoáru Neřež najdete novinky, hity i klasiku z repertoáru legendárních Nerez. Hlavní zpěváci Neřež Vít Sázavský a Zdeněk Vřeštál spolu vystupují neuvěřitelných 38 let a jak tvrdí, stále je muzika baví.
Letní fagotová a hobojová akademie bude probíhat v Ratajích nad Sázavou od 8. do 15. července 2017.
Srdečně zveme na tyto koncerty:
8. 7. Česká filharmonie v Posázaví - Zámek, Rataje nad Sázavou
Koncertem nás provede generální ředitel České filharmonie David Mareček a těšit se můžete na Vladislava Borovku, Ondřeje Roskovce, Martina Petráka, Tomáše Františe, Martina Levického a Olgu Dlabačovou. Dále talé vystoupí Denisa Beňovská, Tereza Matoušková, Markéta Davidová a Kateřina Kmínková, které tvoří dívčí fagotové kvarteto Dudlajdá fagotiky.
13. 7. Koncert barokní hudby - kostel sv. Jana Nepomuckého, Kutná Hora
Srdečně zveme posluchače na jedinečný koncert klasické hudby, na kterém se představí více než 25 hobojistů a fagotistů z celé České republiky, včetně předních hráčů a členů České filharmonie. Uslyšíte díla sólová i komorní v podání účastníků Letní hobojové a fagotové akademie 2017, která se koná v Ratajích nad Sázavou. Na programu jsou díla J. S. Bacha, A. Vivaldiho, W. A. Mozarta a dalších, i modernějších autorů.
14. 7. Cesta do středověku - hrad Pirkštejn, Rataje nad Sázavou
koncert komorní hudby pod širým nebem a přednáška o hoboji a fagotu
15. 7. Slavnostní závěrečný koncert - Zámek, Rataje nad Sázavou
Dovolujeme si Vás pozvat na závěrečný koncert 5. ročníku Letní fagotové a hobojové akademie v Ratajích nad Sázavou, kde v Rytířském sále ratajského zámku vystoupí všichni účastníci kurzů jak sólově, tak i v komorních tělesech.
Více informací na www.lfa-rataje.cz
Dovolujeme si vás pozvat na 7. ročník jízdy historických motorek a automobilů do vrchu Rataják v Ratajích nad Sázavou.
Rataják má jen základní pravidla: začíná startem, končí cílem, jedou se dvě kola a měří se časy. Ale jen pro to, aby se všichni, kteří dojedou na 1. místě dokázali o to první místo podělit. Závod se také nedělí na kategorie podle roku výroby, protože když má v cíli stejný rozdíl časů předválečná JAWA nebo BMW z šedesátých, nač rozlišovat? Startér Ratajáku dobře ví koho pustit na trať dříve, a koho pozdržet, aby nebyl ohrožen předjezdec. Přijeďte na jízdu, kterou tradičně pořádá Klub Čtrnáctka za neopominutelné pomoci Městyse Rataje nad Sázavou a místního Sboru dobrovolných hasičů a za ostražitého dohledu vrchního hofmistra Českého království Hynce Ptáčka z Pirkštejna. A pozor, letos prvně se můžete večer zúčastnit koncertu veteránů rocku, legend konce 60. let – kapely the Primitives Group s původním frontmanem Ivanem Heinischem.
9,00 přejímka vozidel – Zámek, Předzámčí
11,00 start 1. kola – pod hradem
13,00 start 2. kola – pod hradem
15,00 vyhlášení výsledků
přihlášky na webu ratajak.klubpivovarek.cz
nebo písemně do Klubu Čtrnáctka
na místě bude možné přihlásit pouze stroje vyrobené
do roku 1939
maximální počet závodníků: 65
startovné: 300 Kč,
každý další z posádky pouze 100 Kč
The Primitives Group byla česká psychedelic rocková skupina, která vznikla v roce 1965 pod názvem Primitivové. Jejími původními členy byli Ivan Hajniš, František Mašek, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn a Karel Černý. Na název The Primitives Group se přejmenovala v roce 1967 a domovskou scénou jí byl smíchovský Music F Clubu. Skupina je označována za jednu z prvních skupin, která na pódiu používala ohňové a kouřové efekty. Primitives Group hráli, mimo jiné, písně od skupin The Doors, The Fugs, The Pretty Things, The Jimi Hendrix Experience, The Animals, Mothers Of Invention nebo The Velvet Underground. V letech 1967 a 1968 kapela zahrála na prvním československém beatovém festivalu a rok později se z důvodu emigrace Ivana Hajniše rozpadla. Na Primitives Group navázala v sedmdesátých letech 20. století skupina The Plastic People of the Universe, ve které také hraje kytarista, dnes klávesista Josef Janíček.
autor: Eva Maksová pro Musicweb.cz
vstupné v předprodeji: 160 Kč (předprodej se uzavírá 27. 6. ve 23:59:59)
vstupné na místě: 200 Kč
Ivan Hlas, ikona české hudby, autor soundtracku Šakalí léta, za který dostal Českého lva, vystoupí v doprovodu Olina Nejezchleby a Norbiho Kovácse po třech letech opět v Pivovárku.
Trio ve složení Hlas - Nejezchleba - Kovács, ve kterém koncertují již od roku 2005, vydalo minulé léto desku "Krásnej dar", která si zasloužila výborné recenze.
Přijďte na jejich představení do Pivovárku!
vstupenky v předprodeji 160 Kč
vstupenky na místě 200 Kč
foto: Jan Malíř
Michala Prokopa není třeba dlouze představovat. Frontman kapely Framus Five, politik, moderátor a skladatel, ale zejména zpěvak s nezaměnitelným hlasem odehraje v Ratajích koncert v triu s jazzovým kytaristou Lubošem Andrštem a univerzálním houslistou Janem Hrubým. V této sestavě koncertují již od roku 1987 (s krátkou pauzou,) v roce 2004 vydali téměř hodinovou akustickou desku "Unplugged."
V roce 2007 vstoupil do Beatové síně slávy jako osobnost a letos, po 10 letech vstoupí i kapela Framus Five, jejíž součástí jsou samozřejmě i Andršt a Hrubý.
Zahájení nové sezóny proběhne také v Klubu Čtrnáctka, kde první letošní kresby vystaví karikaturista Marek Simon. Vernisáž proběhne v 15 hodin před Klubem (Náměstí Míru 14, Rataje nad Sázavou.)
Karikaturista z Vysokého Mýta patří k mladším českým kreslířům.
Dnes 36letý autor začal publikovat již během studií na VŠ v roce 2000, ale v následujících letech svou tvorbu utlumil až do roku 2014, kdy se k ní opět naplno vrátil. I když naplno v tomto případě znamená kreslení po nocích, protože jindy mu na to nezbývá čas.
Přesto se nebývale rychle prosadil. Takřka okamžitě si jeho kresby našly místo v lokálních novinách, o rok později v nejnavštěvovanějším ekonomickém portálu Kurzy.cz a od roku 2016 je kreslířem celostátních novin Deník. V roce 2015 byl Českou unií karikaturistů vyhlášen Autorem roku a o rok později i Autorem roku 2016. To vše s jeho nezaměnitelnou kreslenou postavičkou, od které ho mnoho lidí odrazovalo, protože se vůbec nehodí pro novinovou satiru.
Co stojí za jeho úspěchem? Na jeho věk poměrně vyzrálý přehled, schopnost trefně vystihnout situaci a kromě humoru občas nabídnout i nosnější myšlenku. Nezřídka by si texty jeho kreseb zasloužily tesat do kamene.
Marek Simon
Monika Načeva a Michal Pavlíček se potkali při práci na debutovém albu Načevy „Možnosti tu sou...“ v roce 1994. Michal Pavlíček zde citlivým způsobem zhudebnil básně Jáchyma Topola. Deska, stejně tak live vystoupení kapely Načeva, která byla složena z muzikantů, kteří nahrávali repertoár ve studiu, byly velmi úspěšné. Monika Načeva šla ale poté svojí hudební cestou hledat něco nového, řídící se svým vnitřním pocitem. S M. Pavlíčkem se znovu potkala po dvanácti letech na malé vernisáži, kde spolu zahráli pár starých songů. A zjistili, že to funguje. Načeva přizvala Michala ke svému projektu s DJ -em Five, a v roce 2007 vznikla nová deska Mami. Akustický gig Načeva & Pavlíček je postaven na průřezu tvorby Načevy, hlavně z desek Možnosti tu sou..., Nebe je rudý a Mami. V tomto pojetí nejvíce vyzní silné texty Jáchyma Topola, otevřený emocionální výraz Načevy a Pavlíčkova nezaměnitelná dokonalá kytara.
Hasičská zábava, kterou pořádá Sbor dobrovolných hasičů Rataje nad Sázavou. Zahraje Studio 95 ze Sázavy, bude bohatá tombola.
Vstupenky 150 Kč, v předprodeji na Úřadu městyse.
Pro více informací kontaktujte Janu Vyhnánkovou (vyhnankovajana@seznam.cz)
NA BARU EXKLUZIVNĚ
polotmavý Mouřenín 11°
Coca-Cola s rumem za 35 Kč
Lenka Dusilová se po dvou letech vrací do Pivovárku i s Beatou Hlavenkovou.
Toto autorské duo je spojeno hlavně s kapelou Baromantika, která se zformovala kolem zpěvačky Lenky Dusilové. Za poslední album V hodině smrti získala ocenění Anděl v kategoriích zpěvačka roku a album roku.
Honza Průša / Musicserver.cz „Vím kam jít,“ zpívá Lenka Dusilová v „Tětiva“. Slogan, který by klidně mohl být už řádku let jejím mottem. Lenka si už dlouho dělá muziku po svém tak, jak ji cítí, a to, že ví, že je na správné cestě, dokládají její desky. Najít mezi nimi špatnou by se vám nepodařilo. Na takové nemá Lenka čas. Ty nenahrává. (…) Pořád je co objevovat. Je radost, poslouchat desku, která se nesvlíkne hned na prvním rande. „V hodině smrti“ si svá tajemství a náboj udrží možná i napořád.
Předposlední koncert v rámci sezóny BEST OF PIVOVÁREK obsadili Krausberry v čele s Martinem Krausem. V Ratajích vystoupí již potřetí - poprvé jsme je pozvali v roce 2009 do Sokolovny a premiéru v Pivovárku si odbyli v roce 2013.
"To bylo někdy v létě 1984. Skončil jsem u Intráka, který spolu se mnou vyhodil skoro všechny. Takže to bylo docela snadný. Začali jsem zkoušet u Šimpanze (Ivana Dvořáka) a u jeho bráchy Richarda ve sklepě jejich vilky v Praze Na Babě. Byla to spíš zábava a sranda a nejdůležitější bylo posezení po zkouškách v hospodě, kde se všechno rozebíralo ještě teoreticky. V úplně první partě Krausberry hrál na basu Zdeněk Vřešťál, který byl jinak lyrický a melancholický folkař. No a ten vymyslel asi tak po sedmém pivu i název kapely. Měli jsme z toho dost legraci a těšili se, jak se to bude Intrákovi líbit. (jeho kapela se jmenuje Bluesberry)
No a tak jsme měli kapelu i název a od podzimu jsem začali hrát. Naší domácí scénou se stal Junior klub Na Chmelnici, kde jsme pravidelné hrávali. Pak přibyly další v Praze i venku a všelijaký festivaly. Občas jsme se hádali, občas někdo odešel, někdo jinej přišel, ale furt to byla příjemná zábava.
Pak přišel převrat a já jsem měl pocit, že se má chodit na Stouny a Pink Floyd a Jethro Tull a tak. A že český kapely nihoho nemůžou zajímat. No a tak jsme v roce 91 přestali hrát. Teda vlastně jen já. Kluci se rozprchli do jinejch kapel. Občas jsme se někde potkali, kluci mi řekli jak a kde hrajou a já jim jak pracuju. Jednou jsem vezl Šmardu (Richarda Dvořáka) do Bunkru odkud jel někam se Žlutým psem a tak mi to přišlo líto, že já nejezdím nikam. No a tak jsem pány zase obvolal, dali jsme zkoušku, to bylo myslím v roce 95 a zase to začalo. Vůbec mi nedošlo, jakou jsem měl kliku, že to lidi pořád chodili poslouchat. Až při pokusech jinejch muzikantů o comeback jsem si to uvědomil. Dostali jsme nabídku natočit CD. Pojmenovali jsme ho Na větvi podle titulního kusu. Pak jsme natočili ještě další a další. Občas se hádáme, občas někdo odejde, někdo jinej přijde, ale furt je to příjemná zábava."
Martin Kraus
Czech Philharmonic Jazz Band je složený z hudebníků České filharmonie, které spojuje dlouholetý zájem o jazzovou hudbu. Na domácí scéně působí CPJB od roku 2010 a svou kvalitou se již zařadil mezi špičkové ansámbly. Velký ohlas vzbudilo jejich společné vystoupení s Bobby McFerrinem ve Dvořákově síni Rudolfina, či výchovný koncert v Sukově síni věnovaný dětem. Výběr repertoáru sahá od raných dixielandových hitů přes jazzové standardy až po jejich autorské skladby. Velkým vkladem CPJB je nástrojová virtuozita, tónová kultura, precizní intonace či smysl pro dynamiku. Vedle členů České filharmonie zde stabilně hrají i hudebníci z ryze jazzového světa, kteří dotváří portrét této jedinečné kapely.
Legenda českého bigbítu Radim Hladík a Blue Effect se po letech vrací do Pivovárku!
Kapela Blue effect se v roce 1968 seskupila kolem kytaristy a zpěváka Radima Hladíka. V kapele se také angažoval Vladimír Mišík. V nové obnovené sestavě hraje od roku 2004 a v Pivovárku vystoupí již podruhé.
Radim Hladík - kytara
Honza Křížek - Kytara, zpěv
Wojttech - baskytara, zpěv
Václav Zima - bicí